Projelerimiz

projelerimiz

 ÇOCUKLARIMIZLA GELECEĞE KOŞUYORUZ

Adsız

İzmir Kalkınma Ajansı’nın finanse ettiği ve EGİAD’ın yürüttüğü “Çocuklarımızla Geleceğe Koşuyoruz” projesi kapsamında DengePDM uzmanları Urla’daki 3 uygulama okulunda  anasınıfı öğretmenlerine ve  velilerine eğitim semineri verdi.   Ayrıca, öğrenci eğitimleri başlamadan önce çocuklara ve velilere yapılan tarama test sonuçları uzmanlarımız tarafından uygulandı. Projenin bir diğer ana hedefi de, çocuklarını okul öncesi eğitime göndermeyen aileleri bilinçlendirmekti. Bu amaca yönelik , 21 Kasım 2009 Cumartesi günü Urla’da 1. Büyük Aile Semineri düzenlendi. İlgili seminer öncesi 14 Kasım 2009 Cumartesi ve 17 Kasım 2009 Salı günü gönüllü takımları ile bu aileleri evlerinde ziyaret ederek seminere katılma
larının faydaları anlatıldı.
MUTLU EVLİLİK MUTLU KONAK
Konak Belediyesi ve DengePDM işbirliği ile  evlenen çiftlere içinde cinsel yaşam önerilerinden kıskançlığa karşı önlemlere kadar birçok konunun yer aldığı ”Mutlu Evlilik” rehberini hediye ediyor.

Rehberde evlilik öncesinden çocuk doğumuna kadar mutlu evliliğin reçetesi yer alıyor. Türkiye’de bir ilk olarak başladığımız proje için basın toplantısında Konak Belediye Başkanı Sayın Hakan TARTAN; toplumun sadece ekonomik özgürlüğünü elde etmiş ve eğitimli kişilerden oluşmadığını, rehberi uzman bir ekip hazırladığını, onlara herhangi bir telkinimiz olmadığını söyledi.  Aile yaşamındaki mutluluk için gerekli unsurlar kitapta yer alıyor. Kitap alt eğitim grubuna da hitap ediyor’.

Mutlu aile rehberinin evlenen her çifte verildiğini belirten Tartan, kendisinin de 21 yıldır evli olduğunu, evliliğindeki mutluluğu sevgi, saygı ve dayanışmaya borçlu olduğunu da sözlerine ekledi. Evliliğin ilk günlerinin çok güzel, ilk yıllarının ise zor geçebileceğinin anlatıldığı rehberde, çiftlerin ”aynı” değil, ”birlikte” olmaya çalışması öneriliyor. Rehberin ”Erkeklerin dikkatine” başlığı altında yer alan ve kadınları mutlu edebilecek ip uçlarının yer aldığı bölümde, ”Eşiniz sevildiğini, saygıya değer olduğunu bilmek, kendisiyle ilgilenildiğini görmek ister. Açık iletişimden hoşlanır, duygularını ifade etmek ister. Takdir edilmek ve onaylanmak ister. Kraliçe muamelesi görmek, özel günlerinizin hatırlanmasın, yemeklerinin beğenilmesini ister. Güvenlik ve korunma ihtiyacını kendisini yetersiz hissettirilmeden gösterilmesini ister. Sizden çocuk sahibi olmak ister ve çocuk yetiştirmede sizden destek bekler. Keyifli bir cinsel yaşam bekler. Bazen adet dönemlerinde anlayışlı olmanızı bekler” şeklinde bilgiler yer alıyor.

”Kadınların dikkatine” başlığı altında yer alan ve erkekleri mutlu edebilecek öneriler başlıklı bölümde ise şunlar yer alıyor: ”Eşinizin özgürlük ihtiyacı vardır. Bazen bağımsız hareket etmek ister. Kendisine güvenilmesini bekler. Romantik olmak ister, bunu nasıl yapacağını bilemediğinde sizin yardımınızı bekler. Cinsel yaşamda farklılıklar bekler, bunu başaramadığında rahatsız olur. Yardım etmeyi severler, ne tür yardım isteyeceğinizi iyi ayırt etmelisiniz. Mutfakta yardım etmekten hoşlanmayabilir ancak konserve açmak gibi işler ondaki güçlü, becerikli duygusunu harekete geçirebilir. Yardım istemeyebilirler, yardım istediklerinde yetersizlik ve başarısızlık yaşayacaklarından endişe duyarlar. Bu konuda anlayış beklerler. Yeteneklerine inanılmasını beklerler. Onaylanmaya, alkışlanmaya ihtiyaç duyarlar. İş alanı onun için çok önemlidir. Kral muamelesi görmek ister, kendilerine özgü sofra hazırlanmasını bekler.”

Rehberde, çiftlerin ”anne baba ve eş arasında kalmaması gerektiği” anlatılıyor. Uzmanlar, ”Ailenize karşı eşiniz olumsuz tutum geliştirmeye başlamışsa sakin olun ve bu durumdan nasıl çıkacağınızı düşünün. Ailenin davranışları ya da alışkanlıkları hakkında bilgi verirken tartışıyormuş, kabul ettirmeye çalışıyormuş gibi hissettiğinizde durun. Daha sakin zamanlarda eşinize anlatın. Eşinizle başkalarının yanında mahremiyetinizi korumaya özen gösterin. Eşinizi zor durumda bırakacak hareketlerden kaçının. Eşinizin arkadaşları ve ailesine saygılı olun. En zoru sınırını çizemeyen bir yakınınızın olmasıdır. Eşinizle birlikte hareket etmeye özen gösterin. Hayatınızdan insanları çıkarmayı değil, hangi sınırlar içinde bulunacaklarını belirlemeye çalışın” şeklinde öğütler veriliyor. Kıskançlığa karşı çiftlerin uzmanlara başvurabileceği belirtilen kitapta, cinsel yaşamdan ve hastalıklardan da bahsediliyor.
Kitapta erkek ve kadın cinsel organlarının özellikleri, ilk cinsel birleşme, hamile kalmadan önce yapılması gerekenler de anlatılıyor.