Bizden Haberler

8
Eylül
2017

Paylaş

IMG_8255 (1)

Psikolog Özge Ayrancı’dan Çocuğu Okula Yeni Başlayacak Ailelere Öneriler

Psikolog Özge Ayrancı’dan, çocuğu okula yeni başlayacak olan ailelere tavsiye;

 

Okul hayatına atılan ilk adım, ilk heyecan, yeni başlangıç, yeni ortam, yeni arkadaşlar, yeni bir öğretmen. Aile dışında sosyalleşen çocuğun attığı ilk adımları…

 

Okula başlama sürecinde bazı çocuklar heyecan, bazıları ise kaygı duygusunu hissedebilir. Çocukların hayatlarında yeni bir döneme girdikleri bu süreçte ailelerinin desteğine ihtiyaç duydukları da bir gerçektir. İşte tam bu noktada:

 

 

  • Okulun ilk günlerinde çocuğun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri güvendir. Ona, okulun güvenli bir ortam olduğunu, onun anlayabileceği bir dille anlatmak gerekir.
  • Çocuğunuza her çocuğun okula gittiğini, okulu, okul sürecini, okulda neler öğreneceğini, okulun ona neler katacağını anlaşılır ve net bir dille anlatmak.
  • Çocuğunuzun okulla ilgili sorduğu sorulara dürüst ve detaylı cevaplar vermek.
  • Çocuğunuzun okulla ilgili duygularını ifade etmesine fırsat tanımak, teşvik etmek. Eğer olumsuz duyguları varsa, dinleyin ve kabul edin. Unutmayın ki olumsuz duygularımızın dinlenmesi biz yetişkinleri bile rahatlatır.
  • Çocuğun yemek ve uyku düzenine dikkat etmek.
  •  Ayrıca; okulun ilk günlerinde ve daha sonrasında da öğretmenle işbirliğiniz çocuğun adaptasyonunu kolaylaştıracaktır.

 

 

Dikkat edilmesi gereken başka bir konu da okula başlamadan önce hevesli görünen, ancak başladıktan bir süre sonra istekleri kalmayan ve okula gitmek istemeyen çocukların yaşadığı ”okul fobisi’dir. “Okul fobisi”, okulda oluşan yoğun sıkıntı ve huzursuzluk hissi nedeniyle gitmek istememe ve okulda yalnız kalamama ile karakterize hale gelen duruma denmektedir.
Her sabah okula gitmek üzere evden çıkmak, korkuyu yaşayan çocuk için büyük sorun oluyor. Çocuk çeşitli bahanelerle (karnım ağrıyor, başım ağrıyor gibi) evde kalmak istiyor. Okula gitmesi konusundaki zorlamalar çocuğun var olan sıkıntısını daha da artırıyor. Bu durumla baş edebilmek için birkaç öneri ise;

 

  • Çocuğunuza karşı sakin ve sabırlı olmak. Unutmayın ki, okul onun için yepyeni bir deneyimdir ve bazı problemler yaşaması son derece doğaldır.

 

  • Sabırlı, tutarlı ve kararlı bir tavır içinde olmak. Sorunu görmezlikten gelmek ve bir sonraki yıla havale etmek ancak çözümü zorlaştırır.

 

  • Çocuğunuz okula gitmek istemediğini söylüyor ve okulda kalamıyorsa bir çocuk psikolojisi ve eğitimi uzmanından yardım isteyin. Okul fobisi, uzman, aile ve öğretmenin işbirliğiyle çözüme kavuşturulabilir bir sorundur.
  •                                                                                                                                                                    Özge AYRANCI – Psikolog